Technologijos Transportas Verslas

Laisvasis bėgimas (parkour)

Parkūras, dar vadinamas laisvuoju bėgimu arba miesto akrobatika, yra įdomi sporto šaka, kurioje derinami kovos menų, gimnastikos ir kliūčių ruožo elementai. Praktikuojantys parkūrą naudoja savo kūną, kad laisvai judėtų per kliūtis aplinkoje ir jas apeitų, siekdami kuo efektyviau ir sklandžiau nuvykti iš taško A į tašką B. Parkūras – tai judrumas ir gebėjimas greitai reaguoti į besikeičiančią aplinką. Norint įveikti kliūtis ir įveikti iššūkius, reikia jėgos, įgūdžių, vikrumo ir kūrybiškumo. Parkūrą galima praktikuoti visur, kur yra kliūčių – nuo miesto gatvės iki parko ar žaidimų aikštelės. Nereikia jokios specialios įrangos – tik atviros erdvės ir noro išjudinti savo kūną iki galo. Kai kurie praktikuojantys parkūrą taip pat naudoja fitneso ar asmeninių ieškojimų tikslais, imdamiesi vis sudėtingesnių iššūkių, kad pagerintų savo fizinius gebėjimus.
Yra keletas pagrindinių įgūdžių, kurie sudaro parkūro treniruočių pagrindą. Svarbiausias iš jų yra išmokti saugiai kristi – svarbu gerai išmanyti, kaip verstis per galvą, nardyti ir pasilenkti, kad išvengtumėte traumų imdamiesi didesnių iššūkių. Taip pat mokomasi šokinėti, t. y. rankomis ar kojomis pakilti ir įveikti kliūtį. Laipiojimas yra dar vienas labai svarbus įgūdis – gebėjimas greitai ir efektyviai lipti sienomis, stulpais ir kitais objektais yra svarbi parkūro dalis. Galiausiai praktikuojantys parkūrą turėtų išmokti saugiai kristi arba nardyti nuo aukštų paviršių – šis įgūdis vadinamas „kritimo kontrole”.
Be šių fizinių įgūdžių, parkūras taip pat apima protinį ir emocinį lavinimą. Parkūras – tai ne tik mokymasis judėti kūnu, bet ir gebėjimo priimti greitus sprendimus, kad judėjimas būtų efektyvus ir saugus. Treniruodamiesi parkūro praktikai išmoksta greitai įvertinti kiekvieną kliūtį ir nuspręsti, kaip geriausiai ją įveikti. Kiekviena situacija yra skirtinga, todėl praktikuojantiems parkūro meistrams svarbu išlikti susikaupusiems ir mąstyti galva.
Parkūras yra puikus būdas išlikti aktyviam ir mesti sau fizinį iššūkį. Juo galima užsiimti vienam arba su draugais, be to, tai smagus būdas unikaliai tyrinėti savo miestą. Pasipraktikavęs ir atsidavęs kiekvienas gali tapti parkūro ekspertu!
Pastaraisiais metais parkūras tampa vis populiaresnis, o praktikuojantieji buriasi į grupes, kad galėtų mokytis ir treniruotis kartu. Dabar yra parkūro mokyklų, varžybų ir žiniasklaidos priemonių, skirtų šiam sportui, taip pat didelė tarptautinė bendraminčių entuziastų bendruomenė. Parkūras taip pat buvo panaudotas filmuose ir televizijos laidose, todėl kasmet tampa vis labiau paplitęs.
Nors parkūras laikomas ekstremaliu sportu, jis nebūtinai turi būti pavojingas. Svarbu, kad praktikuojantys šį sportą nerizikuotų be reikalo ir visuomet praktikuotų saugumo techniką, kai imasi sudėtingų kliūčių. Parkūras gali būti puikus būdas išlaikyti arba pagerinti fizinę formą.